Probíhající akce

Kačeří kvíz

O prázdninách si děti v půjčovní dny vyplňovaly velký kačeří kvíz se spoustou křížovek a doplňovaček, které se týkaly známých a oblíbených hrdinů z Kačerova. Záludné otázky zvládly dobře a zasloužily si malou odměnu.

Prvňáčci poprvé v našem dětském oddělení

Žáci prvních tříd základní školy Konice nás poprvé navštívili 14. června. Malí prvňáčci prožili "knihovnické" dopoledne, kde jsme jim ukázali, jak se řadí knížky v knihovně, co dělá p. knihovnice, jak se knížky vyrábí a co všechno obnáší, než se dostanou do jejich rukou. Také jsme pátrali po tom, jestli jsou v knihovně "knihožrouti" a co se vlastně v knihovně v noci děje. Nechyběli oblíbené pohádkové a zvířecí hádanky.

Deskové hry v knihovně

Náš host p. Petr Frajvald přijel 12. června představit dětem z družiny různé deskové hry, měl k dispozici nejprodávanější hru roku 2017 Krycí jména, velmi oblíbené Osadníky z Katanu, nebo Carcassone a mnoho dalších. Pan Frajvald získal v roce 2016 bronz na Mistrovství světa v Osadnících z Katanu a je zároveň mistr republiky v této deskové hře.

A co je vlastně důležité při hraní her? Komunikace, rozhodnost a strategie.

Děti měly možnost poznat spoustu nových her, nebo si zahrát a "oprášit" ty osvědčené. Díky nim zapomněly na chvíli na své mobily v kapse a prožily zábavné odpoledne.

Pohádkový týden

Od 14. května jsme měli v knihovně týden doslova pohádkový. Navštívila nás mateřská školka z Lipové a 2. třídy základní školy Konice. S pohádkami se dá dělat ledacos. Můžete je číst, vyprávět, psát. Můžete jim vymýšlet pokračování a měnit, jak to s hrdiny dopadne. Můžete několik pohádek poplést dohromady, vymýšlet k nim písničky, nebo kreslit obrázky. Tohle všechno jsme stihli a navíc se děti dozvěděly, jak pohádky vznikly a co jsou to vlastně pohádkové bytosti. Nejvíce se jim líbilo "pečení dortu" s pejskem a kočičkou. Pohádky jsou vlastně dílky velké stavebnice na hraní a my jsme si s těmi dílky všelijak pohrávali a plnili pohádkové úkoly, do té doby, než zazvonil zvonec a pohádkám byl konec.

Malířská show Adolfa Dudka

Zábavné dopoledne jsme tentokrát připravili pro děti z mateřské školky Konice. 10. května přijel jejich oblíbený malíř Adolf Dudek, kterého znají z knížek a časopisu Sluníčko. Nejmenší čtenáři se vtipnou formou seznámili se skutečným ilustrátorem a jeho prací. Vyzkoušeli si sami nakreslit obrázky z klasických českých pohádek, nebo je aktivně doplňovali. Součástí vystoupení byla autogramiáda a hlavně malířův humor.

Spisovatelka Ivona Březinová spolu s ilustrátorkou Terezou Skoupilovou představili svoji knihu - Pojďme hrát divadlo

V současnosti nejznámější a nejčtenější spisovatelka Ivona Březinová, autorka známých knížek pro malé i velké děti např. série Jmenuji se Alice..., Báro nebreč, Básník v báglu, Začarovaná třída, Teta to plete, Saxána a Lexikon kouzel, navštívila naši knihovnu spolu s ilustrátorkou Terezou Skoupilovou 12. dubna, aby dětem třetích tříd základní školy představily svoji knihu - Pojďme hrát divadlo. V knize je šest divadelních scénářů na motivy známých lidových pohádek. Obsahuji i pohádkové písničky včetně notového zápisu. S úspěšnou a oblíbenou autorkou si děti vyprávěly také o tom, jak se píší knihy, nebo kolik dá práce namalovat do knížky obrázky. V závěru besedy si mohli třeťáci prohlédnout, či zakoupit autorčiny knížky a paní spisovatelka jim je ochotně podepsala. Knížky od Ivony Březinové si můžete půjčit i v našem dětském oddělení.