Probíhající akce

Indiánský kvíz

V září jsme přivítali děti velkým indiánským kvízem. Děti měly za úkol poznat náčelníka kmene Apačů, uhodnout co znamená indiánský výraz "howgh", co je to vigvam, jak se jmenovala Vinnetouova sestra, nebo k jakému jezeru podnikl dobrodružnou cestu za pokladem. Všechny otázky hravě zvládly a věděly i kdo objevil Ameriku a pojmenoval její obyvatele - indiány, nebo jak říkáme dřevěnému kůlu na který se zobrazovaly zvířecí znaky. Za všechny získané body dostaly drobnou odměnu.

Základní a mateřská škola Kladky v naší knihovně

V podzimních měsících nás navštívila základní a mateřská škola Kladky. Se školou jsme si 20. září povídali o ilustrátorech dětských knih. Děti se dozvěděly, jak se maluje do knížek, jak dlouho trvá než se knížka vyrobí, seznámily se s českými ilustrátory a sami si zkoušely namalovat text.
25. září školka prožila pohádkové dopoledne. Nejmenší děti luštily spoustu hádanek, křížovek a doplňovaček se známých večerníčků.

Kačeří kvíz

O prázdninách si děti v půjčovní dny vyplňovaly velký kačeří kvíz se spoustou křížovek a doplňovaček, které se týkaly známých a oblíbených hrdinů z Kačerova. Záludné otázky zvládly dobře a zasloužily si malou odměnu.

Prvňáčci poprvé v našem dětském oddělení

Žáci prvních tříd základní školy Konice nás poprvé navštívili 14. června. Malí prvňáčci prožili "knihovnické" dopoledne, kde jsme jim ukázali, jak se řadí knížky v knihovně, co dělá p. knihovnice, jak se knížky vyrábí a co všechno obnáší, než se dostanou do jejich rukou. Také jsme pátrali po tom, jestli jsou v knihovně "knihožrouti" a co se vlastně v knihovně v noci děje. Nechyběli oblíbené pohádkové a zvířecí hádanky.

Deskové hry v knihovně

Náš host p. Petr Frajvald přijel 12. června představit dětem z družiny různé deskové hry, měl k dispozici nejprodávanější hru roku 2017 Krycí jména, velmi oblíbené Osadníky z Katanu, nebo Carcassone a mnoho dalších. Pan Frajvald získal v roce 2016 bronz na Mistrovství světa v Osadnících z Katanu a je zároveň mistr republiky v této deskové hře.

A co je vlastně důležité při hraní her? Komunikace, rozhodnost a strategie.

Děti měly možnost poznat spoustu nových her, nebo si zahrát a "oprášit" ty osvědčené. Díky nim zapomněly na chvíli na své mobily v kapse a prožily zábavné odpoledne.

Pohádkový týden

Od 14. května jsme měli v knihovně týden doslova pohádkový. Navštívila nás mateřská školka z Lipové a 2. třídy základní školy Konice. S pohádkami se dá dělat ledacos. Můžete je číst, vyprávět, psát. Můžete jim vymýšlet pokračování a měnit, jak to s hrdiny dopadne. Můžete několik pohádek poplést dohromady, vymýšlet k nim písničky, nebo kreslit obrázky. Tohle všechno jsme stihli a navíc se děti dozvěděly, jak pohádky vznikly a co jsou to vlastně pohádkové bytosti. Nejvíce se jim líbilo "pečení dortu" s pejskem a kočičkou. Pohádky jsou vlastně dílky velké stavebnice na hraní a my jsme si s těmi dílky všelijak pohrávali a plnili pohádkové úkoly, do té doby, než zazvonil zvonec a pohádkám byl konec.

Malířská show Adolfa Dudka

Zábavné dopoledne jsme tentokrát připravili pro děti z mateřské školky Konice. 10. května přijel jejich oblíbený malíř Adolf Dudek, kterého znají z knížek a časopisu Sluníčko. Nejmenší čtenáři se vtipnou formou seznámili se skutečným ilustrátorem a jeho prací. Vyzkoušeli si sami nakreslit obrázky z klasických českých pohádek, nebo je aktivně doplňovali. Součástí vystoupení byla autogramiáda a hlavně malířův humor.

Spisovatelka Ivona Březinová spolu s ilustrátorkou Terezou Skoupilovou představili svoji knihu - Pojďme hrát divadlo

V současnosti nejznámější a nejčtenější spisovatelka Ivona Březinová, autorka známých knížek pro malé i velké děti např. série Jmenuji se Alice..., Báro nebreč, Básník v báglu, Začarovaná třída, Teta to plete, Saxána a Lexikon kouzel, navštívila naši knihovnu spolu s ilustrátorkou Terezou Skoupilovou 12. dubna, aby dětem třetích tříd základní školy představily svoji knihu - Pojďme hrát divadlo. V knize je šest divadelních scénářů na motivy známých lidových pohádek. Obsahuji i pohádkové písničky včetně notového zápisu. S úspěšnou a oblíbenou autorkou si děti vyprávěly také o tom, jak se píší knihy, nebo kolik dá práce namalovat do knížky obrázky. V závěru besedy si mohli třeťáci prohlédnout, či zakoupit autorčiny knížky a paní spisovatelka jim je ochotně podepsala. Knížky od Ivony Březinové si můžete půjčit i v našem dětském oddělení.